Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Konsultacja problemów z psychiatrą – taka decyzja dla wielu osób bywa bardzo trudna. Gdy jednak zdecydują się, by wybrać się do specjalisty, zastanawiają się, na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego lekarza.

Warto zadbać o zdrowie psychiczne

Psychiatra diagnozuje i leczy choroby oraz zaburzenia psychiczne. Przez wiele lat osoby korzystające z pomocy psychiatry były wytykane palcami. Teraz jednak dużo się zmieniło. Warto zadbać o zdrowie psychiczne, gdyż wpływa ono na wszystkie dziedziny życia. Czasami pomoc specjalisty może okazać się niezbędna – wizyta u lekarza potrafi pokazać sprawy w nieco innym świetle. Nie należy więc odkładać wizyty, jeżeli czujemy, że może być pomocna.

Dobry specjalista poszukiwany

Podczas wyboru dobrego specjalisty trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto one:
– problem, z którym się borykamy – lekarze specjalizują się w konkretnych schorzeniach – depresji, zaburzeniach snu czy nerwicy;
– opinie pacjentów o danym specjaliście;
– charakter wizyty – musimy wiedzieć, czy potrzebujemy wizyty stacjonarnej, online czy może domowej;
– płeć i wiek lekarza – może mieć znaczenie dla dobrego kontaktu z lekarzem.

Wybór odpowiedniego specjalisty to połowa sukcesu podczas leczenia. Psychiatra powinien rozumieć swojego pacjenta i okazać wsparcie. Pacjent powinien czuć się w gabinecie bezpiecznie. Pod adresem https://psychiatra-sochaczew.pl/zespol/ znajdziecie więcej informacji na ten temat

Jak wygląda wizyta?

Podczas pierwszej wizyty psychiatra powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem, podczas którego dowie się, co skłoniło daną osobę do wizyty u specjalisty. Pacjent powinien opowiedzieć, jak wygląda jego funkcjonowanie na co dzień, z czym ma największy problem, z czym sobie nie radzi. Ważne, by była to osoba, której można zaufać i otworzyć się przed nią.

Lekarz powinien dokładnie wysłuchać opowieści pacjenta i zdecydować się na formę leczenia. Może być to leczenie farmakologiczne – leki są podstawowymi preparatami zalecanymi przez lekarzy. Specjalista może także skierować również na psychoterapię – indywidualną bądź grupową. Zwykle pierwsza wizyta u lekarza jest dłuższa – trwa 50-60 minut. Kolejne, kontrolne mogą być krótsze i trwać np. 30 minut.