Kiedy warto udać się na psychoterapię?

Czasami zdarzają się w życiu takie chwile, że pomóc mogą jedynie specjaliści. Różne problemy w życiu mogą doprowadzić do załamania i wówczas warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Psychoterapia przede wszystkim złagodzi cierpienia już po kilku spotkaniach, zniweluje problemy i zmniejszy obawy przeżywane na co dzień. Kiedy warto udać się do psychologa? Jak długo trwa leczenie?

 kiedy jest konieczna wizyta w gabinecie psychoterapeutycznym ?

Do psychoterapeuty zgłaszają się osoby z różnymi problemami. Bardzo często jest wiele powodów, które z czasem się nawarstwiły i psychoterapia będzie miała dość długi przebieg, aby rozwiązać wszystkie trudności. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do psychologa, gdy:

– mają problemy emocjonalne
– popadają często w konflikty w relacjach międzyludzkich
– są przygnębieni przez dłuższy czas
– nadużywają alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Każda osoba, której zachowanie się zmieni lub przez dłuższy okres będzie odczuwać różne stany emocjonalne, powinna zastanowić się, co jest tego powodem. Ciągłe napięcie, smutek, brak nadziei, problemy ze snem, autoagresja czy bezsilność mogą być poważnymi objawami świadczącymi o złym stanie psychicznym. W takim wypadku należy niezwłocznie umówić się na wizytę do gabinetu psychologa i rozpocząć terapię.

Jak szybko pojawiają się efekty psychoterapii?

Udając się na terapię, każdy chciałby odzyskać dawne życie jak najszybciej. Psychoterapia może trwać kilka tygodni, a czasami nawet kilka lat. Wszystko zależy od problemów oraz motywacji pacjenta do zmian. Niekiedy po trzech wizytach osoba czuje się dobrze, bo wystarczyło, że z kimś porozmawiała i się wyżaliła. Dodatkowo rady eksperta i doświadczenie powodują, że pacjent czuje się lepiej. To psychoterapeuta decyduje, jak długo będzie trwała terapia i jaką metodą pacjent będzie leczony. Najważniejsze jest podjęcie terapii jak najszybciej, aby problemy się nie pogłębiały jeszcze bardziej i nie doprowadziły do nieodwracalnych zmian, które mogą drastycznie wpłynąć na życie.