Czym zajmuje się brukarz?

Spacerując brukowanymi uliczkami miast czy przyglądając się idealnie zakonserwowanym pomnikom, niewiele osób zastanawia się nad faktem, iż to wszystko jest dziełem rąk ludzkich, które musiały się nieźle napracować. Brukarstwo to zdecydowanie niedoceniana sztuka, dzięki której każdego dnia można zmieniać otoczenie w bardziej atrakcyjne. Układanie kamieni i ich fachowa obróbka to jednak ciężki kawałek chleba. Z czym się wiąże?

Jak zacząć pracować w tej profesji?

Aby zostać brukarzem, trzeba ukończyć szkołę zawodową o profilu budowlanym lub odbyć kursy uprawniające do wykonywania tego zawodu. Nabycie odpowiedniego doświadczenia w praktyce jest niezbędne, by móc efektywnie i profesjonalnie wykonywać te obowiązki. Brukarze zazwyczaj pracują w większej grupie pod okiem wyszkolonego brygadzisty. Jest to praca, która zwykle odbywa się na zewnątrz, więc brukarz musi nastawić się na zmienne warunki atmosferyczne i uodpornić się na nie.

Na czym mogą polegać usługi brukarskie?

Brukarz, najogólniej mówiąc, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się układaniem kostki brukowej, ale nie tylko. Zakres jego działań jest znacznie szerszy. Każdorazowo musi oczywiście umieć przygotować oraz uprzątnąć swoje stanowisko pracy, posługiwać się maszynami i urządzeniami typu przecinak mechaniczny, kleszcze, i młotki brukarskie, a także czytać dokumentację techniczną. Oprócz układania nawierzchni brukarz może zajmować się także m.in.:
1. Rozbieraniem uszkodzonego podłoża.
2. Utrzymywaniem w dobrym stanie pomników kamiennych i elementów architektury.
3. Konserwacją nagrobków.

Wymagania i ryzyko zawodowe

Osoba, która chce pracować na co dzień jako brukarz powinna przede wszystkim legitymować się dobrym stanem zdrowia oraz kondycją fizyczną, i siłą mięśni. Dlatego też jest to zawód w głównej mierze wykonywany przez mężczyzn. W pracy tej można się narazić na problemy z kolanami i stawami (możliwe są np. zwyrodnienia stawów czy reumatyzm). Istnieje także ryzyko przeciążenia, bólów kręgosłupa, barków, pleców i wszelkich dolegliwości związanych z intensywnym schylaniem się bądź podnoszeniem ciężkich elementów.