Maski nosowe – czy są optymalnym rozwiązaniem?

Wybierając aparat CPAP, zwrócić uwagę należy nie tylko na jego wydajność, ale także oferowany komfort. Urządzenie to ma za zadanie przede wszystkim poprawę jakości naszego snu, abyśmy mogli dobrze wypocząć w nocy, bez duszności, bezdechów i hiperwentylacji. Wszystko jednak idzie na marne, jeśli założona maska nosowa do aparatu CPAP nas uwiera i drażni. Wcale nie trzeba się męczyć, ponieważ dzisiejsza technologia umożliwia utworzenie sprzętu, który nie tylko zapewni nam wymagany komfort, ale także skuteczną i wydajną terapię.

Dostosowanie maski nosowej do potrzeb pacjenta

Głównym atutem, którym wyróżnia się maska nosowa do aparatu CPAP, jest jej dość lekka i mało inwazyjna konstrukcja. Pacjenci zazwyczaj przyzwyczajają się do niej już po kilku dniach, dlatego jest ona doskonałym wyborem nawet dla bardziej wrażliwych osób. Bardzo ważne jest jednak to, aby odpowiednio dopasować dany model do swojej twarzy – urządzenie to powinno ściśle przylegać do nosa, lecz nie może na niego zbytnio naciskać, a tym bardziej blokować naszych dróg oddechowych. Przed dokonaniem zakupu, warto jest przymierzyć kilka produktów i samodzielnie zadecydować, który z nich odpowiada nam najbardziej.

Odpowiednia regulacja maski nosowej

Teoretycznie każda maska CPAP posiada dość rozbudowaną regulację, dzięki której możemy z dostosować ją go kształtu swojej czaszki. Warto jest poświęcić na to chwilę, aby upewnić się, że nie będzie ona nas uwierała. Ustawienia zmienia się zazwyczaj przy zapięciach zamieszczonych na pasach mocujących znajdujących się w tylnej części urządzenia – jest to system dość intuicyjny, lecz jego obsługę można odszukać w instrukcji.