Na co zwrócić uwagę wybierając klej montażowy?

Kleje występują w różnych formach chemicznych i formach, a każdy z nich ma unikalne cechy, które zostały opracowane w celu rozwiązania określonego problemu lub potrzeby. Nauka pozwoliła na skonstruowanie bardzo specyficznych klejów, a klej montażowy jest jednym z nich.

Jak wybrać klej montażowy – najważniejsze parametry

Od żywic epoksydowych do zabezpieczania gwintów i wszystkiego pomiędzy, wybór odpowiedniego kleju do projektu sprowadza się do zastosowania, do którego będzie używany i środowiska, w którym będzie stosowany.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przed wyborem kleju zadaj sobie następujące pytania:

  • Na jaką powierzchnię klej montażowy zostanie nałożony?
  • Na jaką temperaturę klej będzie narażony podczas użytkowania, dystrybucji i przechowywania?
  • Czy klej musi być takim, który tworzy mocne, trwałe wiązanie, czy może umożliwiać usunięcie lub zmianę położenia połączonych powierzchni w razie potrzeby?
  • Czy klej będzie narażony na działanie wysokiej wilgotności podczas końcowego użytkowania, aplikacji lub dystrybucji?

 

Nawet po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie te pytania nie ma gwarancji, że dany klej montażowy będzie działał dokładnie tak, jak tego potrzebujesz. Zdecydowanie zaleca się przetestowanie kleju przed produkcją lub zakupem.

Klej montażowy a poziom wilgotności

Nadmierna wilgotność może spowodować, że klej montażowy stanie się bardziej pienisty lub bardziej miękki. Wilgotność w pewnym zakresie może nie mieć wpływu na niektóre kleje, ale jeśli na powierzchni podłoża wystąpi kondensacja, można mieć pewność, że będzie to miało negatywny wpływ na siłę wiązania.

 

Wilgoć i wilgotność mają wpływ na przyczepność. Kleje akrylowe mają doskonałą odporność na warunki środowiskowe, ale ponieważ są na bazie wody, są bardziej podatne na wilgoć, co wpływa na ich zastosowanie i trwałość. Jeśli chodzi o wilgotność, gdy jest niska, suszenie jest przyspieszone, a gdy jest wysoka, suszenie jest wolniejsze. To również ważna wskazówka przy wyborze i zastosowaniu kleju do konkretnych zadań.