Wkładki ortopedyczne na koślawość stóp – czy zawsze są konieczne?

Często na początku bezobjawowe płaskostopie koślawe może z czasem się nasilać, aż doprowadzić do silnego bólu, uniemożliwiającego normalne poruszanie się. W celu ograniczenia ryzyka powikłań niezbędna jest profilaktyka i leczenie, gdzie ważną rolę pełnią wkładki ortopedyczne na koślawość stóp. W przypadku ciężkich przypadków dodatkowe sesje fizjoterapii mogą pomóc pacjentowi uniknąć operacji. Ten artykuł dostarcza aktualnych informacji na temat najlepszej rehabilitacji płaskostopia koślawego i doradza noszenie wkładek i butów ortopedycznych dla uzyskania jak najlepszych efektów.

Jak rozpoznać, że są potrzebne wkładki ortopedyczne na koślawość stóp?

Zapadnięcie się łuku stopy jest ewidentnym objawem płaskostopia koślawego. Tej deformacji łuku towarzyszy niewspółosiowość stawów. Powoduje to obrócenie pięty na zewnątrz i przechylenie stopy do wewnątrz (pronacja). Gdy zauważysz takie objawy – wkładki ortopedyczne na koślawość stóp to już konieczność, a nie opcja – jeśli chcesz normalnie funkcjonować.

Jakie wyróżniamy przyczyny koślawości stóp u dorosłych?

  • choroba zwyrodnieniowa,
  • starzenie się,
  • uraz,

Jeśli powoduje problemy funkcjonalne, należy rozważyć nie tylko wkładki ortopedyczne na koślawość stóp, ale też leczenie, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji.

Gdzie szukać pomocy w zrozumieniu potrzeby stosowania wkładek ortopedycznych?

W większości przypadków płaskostopie jest stanem łagodnym, który nie powoduje bólu. Dotyczy to w szczególności płaskostopia u dzieci. Rzeczywiście, łuk stopy ma tendencję do tworzenia się około piątego roku życia. Jeśli jednak ta deformacja się utrzymuje, konieczna może być konsultacja ze specjalistą, który będzie potrafił najlepiej określić, czy wkładki ortopedyczne na koślawość stóp są potrzebne, czy niekoniecznie.

W przypadku bólu spowodowanego płaskostopiem koślawym pacjentowi można zalecić różne zabiegi. Natomiast najczęściej polecanym rozwiązaniem są właśnie wkładki ortopedyczne. Wykonane na miarę – wspierają łuk stopy i piętę w należyty sposób.